CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin! « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

Bu haber 19 Ekim 2020 - 19:43 'de eklendi ve 33.635 kez görüntülendi.

CHP heyeti: Nemrut imara açılıp peşkeş çekilmesin

Nemrut Kalderası’na betonarme yapı yapılmasına devam ediliyor. Bölgeye giden CHP heyeti, Nemrut Dağı Krater Gölü ve Kalderası’nı inceleyerek, “Bu doğaya yapılan en büyük ihanettir” dedi. DEVA Partisi de yapılan yapının kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

CHP heyeti, Bitlis sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı Krater Gölü ve Kalderası’na tuvalet ve sosyal tesis yapmak için başlatılan yapılaşmayı yerinde inceledi. Pandemi sonrası ekonomik duruma ilişkin saha çalışması yapmak üzere bölgede bulunan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP Bitlis İl Başkanı Veysi Uyanık ile birlikte değerlendirmede bulundu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ve Gazete Duvar’ın haberi üzerine Bitlis Valiliği tarafından durdurulan yapı genel müdürlüğün talimatıyla yeniden başlamıştı. Birinci derece doğal sit alanı olan ve birkaç farklı statüde korunan Nemrut Kalderası’na betonarme yapı yapılmasına karşı geniş bir çevreden yükselen büyük tepki devam ederken inşaat alanına giden CHP’li milletvekilleri burada bir basın açıklaması yaptı.

‘BU DOĞAYA YAPILAN EN BÜYÜK İHANETTİR’

Betonarme yapı yerine doğa ile uyumlu farklı tekniğin de kullanılabileceğine dikkat çeken Polat, “Ben Nemrut Krater Dağı’na ilk defa geldim. Gördüğüm muhteşem doğal güzellik karşısında adeta büyülendim. Ancak bu doğa harikası yere betonarme binalar yapılacağını öğrendiğimde çok ciddi şekilde üzüldüm. Nemrut krater dağına yapılacak olan betonarme bina yerine doğaya uyumlu bir bina yapılabilirdi. Bu doğaya yapılan en büyük ihanettir. İnşallah yakında burayı birileri sit alanı kapsamından çıkarıp, imara açtırmaz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ve bunun gibi doğa katliamı anlamına gelen, biçimsiz ve ilkel yapılaşmaya karşı olduğumuzu haykırıyoruz. Bu konuyu mecliste de dile getireceğiz. Elbette ki ihtiyaç hasıl olmuşsa, vatandaş talebi varsa, ihtiyaç doğrultusunda yapılar yapılmalıdır. Doğaya uyumlu ve saygılı binaların yapılmasına da destek veririz. Ancak buradaki durum kabul edilemez” dedi.

‘HEM DOĞAYA HEM EKONOMİYE DARBE’

Doğal koruma alanı olan Nemrut Kalderası’na beton dökülmesinin hem doğaya hem de bölge ekonomisinin turizmden olan beklentisine darbe vuracağını söyleyen Veysi Uyanık ise, “Her şeye rant gözüyle bakan bu zihniyetin bu konuda da masum olduğuna inanmıyoruz. Sayın vekilimizin dediği gibi bu alanın yarın öbür gün sit alanı kapsamı dışına çıkarılıp imara açtırılmayacağının garantisi yok. Burası doğal bir alan ve doğal alanların koruma altına alınmasının amacı da zaten oraları korumak ve doğal kalmalarını sağlamak içindir. Burada adeta evrensel teamüllerle inatlaşırcasına tam tersi yapılıyor. Nemrut kalderasının UNESCO’nun uluslararası jeopark ağına dahil edilmesi için yapılan başvuru henüz sonuçlanmadı ve belki de oradaki bu suni yapılaşma ağa dahil edilmesine engel olacak. Bu da şu anlama geliyor, UNESCO ağına dahil edilmesi demek zaten ‘Avrupalı Seçkin Destinasyonlar’dan biri olan Nemrut’u başka bir statüye taşıyacak ve çok ciddi bir turistik sirkülasyon sağlayacaktı. Bunun da ekonomik anlamda dezavantajlı olan ilimize yadsınamaz bir katkısı olacaktı. Ancak bu vizyonsuz uygulama ile bu şansımız da ciddi anlamda riske edilmiş oluyor” dedi.

DEVA PARTİSİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Bitlis İl Başkanlığı da bölgenin sit alanı ve tabiat anıtı olduğu ve yapılan yapının “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu”na aykırı olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.  Suç duyurusunun ardından açıklama yapan DEVA Partisi Bitlis İl Başkanı Av. Burhan Aksoy, “Şikayet dilekçemizde belirttiğimiz olguların araştırılması için savcılık tarafından soruşturma başlatılarak şüphelilerin tespiti ve cezalandırılması için kamu davası açılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Bitlis Barosu da konuyla ilgili bir açıklama yaparak UNESCO’ya yapılan başvuruya dikkat çekti ve sürecin sıkıntıya gireceği vurguladı.

Sinan Aygül (Duvar)

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN