Türkiye’de Obezleşme hızı Avrupa’nın iki katı « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Türkiye’de Obezleşme hızı Avrupa’nın iki katı

Bu haber 06 Mart 2020 - 15:43 'de eklendi ve 211 kez görüntülendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Türkiye obezite sıralamasında 53 ülke arasında birinci. Obezleşme hızı ise Avrupa’nın iki katı.

İnsan sağlığını tehdit eden bu soruna karşı mücadele eden Türkiye Obezite Araştırma Derneği ile Diyabetli Çocuklar Vakfı, İstanbul’un ‘Diyabeti Değiştiren Şehirler Programı’na katılma kararına destek verileceğini duyurdu.

Milliyet’ten Mert İnan’a konuşan Diyabetli Çocuklar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun obezitenin yalnızca şişmanlatmakla kalmayıp diyabet, hipertansiyon, kolesterol bozukluğu, kalp-damar hastalıkları, sindirim sorunlarına neden olduğuna dikkat çekti.

Hatun şu bilgileri verdi: “Türkiye; Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında obezite sıralamasında 53 ülke arasında birinci sırada bulunuyor. DSÖ’nün raporuna göre Türk halkının yüzde 32.1’si vücut kitle endeksine göre obezite kategorisinde yer alıyor. Türkiye’yi yüzde 28.9 ile Malta, yüzde 27.8 ile İngiltere takip ediyor.” 

Türkiye Obezite Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk ise İstanbul özelinde yaşanan trafik kaosunun obeziteyi tetiklediğini belirtti.