TTB:Bazı Özel Hastahaneler Covid-19 hastalarından ücret ve ilave ücret talep edildiğine dair taraflarına başvuru yapıldığını belirtti. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

TTB:Bazı Özel Hastahaneler Covid-19 hastalarından ücret ve ilave ücret talep edildiğine dair taraflarına başvuru yapıldığını belirtti.

Bu haber 01 Nisan 2020 - 17:30 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

Türk Tabipleri Birliği, bazı özel hastanelerde Covid-19 hastalarından ücret ve ilave ücret talep edildiğine dair taraflarına başvuru yapıldığını belirterek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yazı gönderdi. Tabipler özel ve kamu hastanesi fark etmeksizin tüm sağlık hizmetlerinin ücretsiz kullanılmasını talep etti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, korona virüsü salgını sürecinde özel hastaneler tarafından hastalardan talep edilen ücretlerde artış olduğuna dair şikayetlerin kendilerine iletildiğini açıkladı

Konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na (SGK) yazı gönderen tabipler, salgın sürecinde, Türkiye’de yaşayan herkesin herhangi bir ayrım gözetilmeksizin Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında kabul edilmesi ve prim, ilave ücret ve katılım payı da dahil hiçbir ücret ödemeden kamu-özel tüm sağlık kurumlarında sunulmakta olan bütün sağlık hizmetlerini, yapılacak planlama kapsamında kullanabiliyor olması gerektiğini belirtti.

‘ÜCRET ÖDEMEDEN SAĞLIK HİZMETLERİ KULLANILMALI’

TTB Başkanı Sinan Adıyaman’ın imzasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a hitaben gönderilen yazıda, “Sayın Bakan, ülkemiz de dahil 199 ülkeyi kapsayan Covid-19 pandemisi, sağlık sistemimizin insanımızı hastalandığında bile mağdur eden yönlerini bir bir ortaya çıkarmaya devam ediyor” denildi.

Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına karşın, bazı özel hastanelerde Covid-19 hastalarından ücret ve ilave ücret talebinin yarattığı sorunlarla ilgili haber ve başvuruların taraflarına ulaştığını belirten Adıyaman şunları kaydetti:

“Covid-19 pandemisi süresince, ülkemizde yaşamakta olan herkes herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, Genel Sağlık Sigortası kapsamında kabul edilmeli, prim, ilave ücret ve katılım payı da dahil hiçbir ücret ödemeden kamu-özel tüm sağlık kurumlarında sunulmakta olan bütün sağlık hizmetlerini, yapılacak planlama kapsamında, kullanabiliyor olmalıdır. Bu bağlamda, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın daha fazla Başkanlığı’nın, Sağlık Uygulama Tebliği’nde gerekli düzenlemeleri daha fazla kaybetmeden gerçekleştirmesinin sağlanmasının gerekli ve uygun olacağını düşünüyoruz.” (DUVAR)