Tanrıkulu, İnfazda “eşitlik ve adalet” çağrısında bulundu « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Tanrıkulu, İnfazda “eşitlik ve adalet” çağrısında bulundu

Bu haber 01 Nisan 2020 - 15:26 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı ve cezaevlerinde bulunan 90 bin kişinin serbest kalmasını öngören infaz düzenlemesine tepkiler sürüyor.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,yaptığı açıklamada, düzenlemenin yetersiz olduğunu belirterek, “ İnfazda eşitlik ve adalet” çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 31 Mart tarihi itibarıyla Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de vaka sayısının 13 bin 531’e, ölü sayısının ise 214’e yükseldiğine dikkat çeken Tanrıkulu, “Tüm yurttaşlara “Evde kal” çağrısı yapılırken, 300 bine yakın tutuklu ve hükümlünün cezaevlerinde bu salgın tehdidi ile beklemesi; açıklanan af-infaz indirimi taslağının birçok eksiklik içermesi toplumda derin infial yaratmaktadır” dedi.

CEZAEVLERİNDE SALGIN UYARISI  

Tarsus’ta tutukluyken Covid19 Testinin pozitif olması nedeniyle Mardin’e nakledilen Mazıdağı Belediye Eş Başkanı Nalan Özaydın vakasının Koronavirüsün cezaevlerine bulaştığının göstergesi olduğunu öne süren Tanrıkulu, “Tutuklular bakımından masumiyet karinesi esas olup, yaşam hakkı görmezden gelinemez. İnfaz teklifi yetersiz. Haklarında bir mahkumiyet kararı olmayan gazeteci, hukukçu, siyasetçi, yurttaşlar bulunurken, hamile ve bebekli tutuklular da görmezden gelinmemelidir. Vatandaşların sağlığı gözetilerek muhtemel af ve infaz indirimi konusunda adil karar alınmalıdır” diye konuştu.

“VEBALİ AKP’NİN BOYNUNA”

Kapasite üstünde doluluk bulunan cezaevlerinde salgına karşı önlem alınmadığını söyleyen Tanrıkulu, “Haklarındaki iddialar bilinmeyen ve yıllardır tutuklu olup iddianameleri dahi yazılmayan insanların vebali AKP Hükümetlerinin omuzundadır” dedi.

“ADALET BAKANLIĞI’NIN VERİLERİNİ PAYLAŞTI”

Adalet Bakanlığı tarafından, cezaevlerine ilişkin soru önergesine verilen yanıtları paylaşan Sezgin Tanrıkulu, 2008-2016 yılları arasında hapishanelerde hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlü sayısının 2 bin 300 olduğunu açıkladı.

Tanrıkulu, “Çok sayıda cezaevinde kapasite aşılmış olup, salgının cezaevlerine sirayeti akabinde kitlesel ölümlerin yaşanması olasıdır” dedi.