Soylu, Sezgin Tanrıkulu’ndan yakındı: Çok fazla önerge veriyor. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Soylu, Sezgin Tanrıkulu’ndan yakındı: Çok fazla önerge veriyor.

Bu haber 18 Temmuz 2020 - 18:23 'de eklendi ve 45.702 kez görüntülendi.

Nadira Kadirova’ya ilişkin verilen önergeye ek yanıt veren Soylu, emniyetin daha önce verdiği “soruşturmanın sürdüğü” cevabının sehven verildiğini belirtti. Soylu, Kadirova’yı soran Tanrıkulu’nun da çok fazla önerge verdiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölen Nadira Kadirova’ya ilişkin verdiği soru önergesine emniyetin ardından bu kez İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Tanrıkulu, Kadirova’nın ölümüne ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 7 Ekim 2019 tarihinde Meclis’e soru önergesi verdi.

Önergeyi Fuat Oktay adına 6 Temmuz’da yanıtlayan Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2 Mart’ta takipsizlik karar verdiği dosyaya ilişkin “soruşturmanın sürdüğünü” söyledi.

Bunun üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tanrıkulu’nun önergesine ek bir yanıt verdi.

Tanrıkulu’nun çok fazla önerge verdiğini belirten Soylu, Kadirova’ya ilişkin yanıtın sehven verildiğini söyledi:

“Sehven yanlış bilgi verildi”

“Soru önergesine sorulduğu tarih itibariyle mevcut durumu bildirir bir cevap verildiği, ancak konuyla ilgili olarak yapılan tahkikat neticesinde; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 03/03/2020 tarihinde 2019/148242 Soruşturma ve 2020/27675 karar numarasıyla “kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verildiği ve kararın Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 2020/2997 D.İş numaralı ve 05/05/2020 tarihli kararıyla kesinleştiği ve bu durumda sehven yanlış bilgi verildiği anlaşılmıştır. Bu hataya neden olan ilgililer hakkında gerekli tahkikat tarafımdan başlatılmış olup, sorumlular hakkında gereği en kısa sürede yapılacaktır.

“Sadece bir vekil 770 önerge verdi”

“Türkiye Büyük Millet Meclisinin bilgi edinme ve denetim yollarından biri olan Yazılı Soru Önergesinin Anayasanın 98’inci maddesinde Anayasal bir hak olarak düzenlendiği, ancak sadece bir milletvekilinin yasama döneminin başlangıcından bu güne kadar Bakanlığıma 770 adet soru önergesi verdiği, toplamda ise 3 080 adet soru önergesinin tarafıma tevcih edildiği ve 1.746’sına cevap verildiği, soru önergelerinin cevaplanması için gerekli çalışmaların azami gayretle yürütülmekte olduğu hususlarını bilgilerinize arz ederim.”

(Bianet)