Rusya, koronavirüs riski taşıyan kişileri cep telefonlarıyla takip edecek « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Rusya, koronavirüs riski taşıyan kişileri cep telefonlarıyla takip edecek

Bu haber 24 Mart 2020 - 23:06 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, beş gün içinde cep telefonlarındaki lokasyon verileri yardımıyla koronavirüs taşıyan kişilerle temasa giren kişileri izlemek için bir sistem geliştirilmesi talimatı verdi.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustinkoronavirüsle mücadele kapsamındayetkililerden beş gün içinde cep telefonlarındaki lokasyon verilerinin kullanılacağı bir sistem geliştirilmelerini istedi.

Sistem yardımıyla virüs taşıyan kişilerle temas kurduğu tespit edilen kişilere bu konuda bilgi gönderilecek. Aynı bilgi, salgınla mücadele için kurulan yerel merkezlere de aktarılacak.

Kremlin, söz konusu tedbirin yasal ve virüsün yayılmasını önlemeye yönelik tedbirler kapsamında olduğunu belirtti.

İletişim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, bu sayede bireysel izolasyona girmelerikonusunda gönderilecek mesajlarla, vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanacak.

‘Ya evde kalın ya da kır evlerinde’

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin65 yaşın üzerindeki ve kronik rahatsızlıkları olan kişilere evde kalma çağrısı yaptı.

Rusya’daki karantina tedbirleri giderek sıkılaştırılırken sağlık sistemi daha fazla vakaya hazırlanıyor. Sobyanin, yaşlı ve risk grubundaki diğer kişilerin 14 Nisan’a kadar kesinlikle gerekli olması halinde yalnızca eczane ve marketlere gitmesini söyledi.

Sobyanin, yaşlılara ayrıca kenti terk edip birçok Rusya vatandaşının sahip olduğu, kırsal bölgelerdeki evlerine gitme tavsiyesi verdi.

Kentteki 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişilere 4 bin ruble (49 dolar) verilecek.

Kentte telefon operatörlerinden bakiyeleri biten yaşlıların telefon bağlantıları veya internet erişimlerini kesmemeleri istendi ve faturaların geç ödenmesiyle ilgili cezalar geçici olarak durduruldu.

Moskova ayrıca koronavirüs test sistemini de değiştirdi. Başkentteki laboratuvarda yapılan testlerde edinilen pozitif sonuçlar artık ikinci bir doğrulama için Sibirya’daki bir laboratuvara gönderilmeyecek.

(Sputnik)