MHP’den Cumhur ittifakını sarsacak açıklama: Darbe girişimi başarılı olsaydı ülkeyi yönetecek olanlar kimlerdi.?Siyaset sivil ayağı araştırılmalı.. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

MHP’den Cumhur ittifakını sarsacak açıklama: Darbe girişimi başarılı olsaydı ülkeyi yönetecek olanlar kimlerdi.?Siyaset sivil ayağı araştırılmalı..

Bu haber 14 Temmuz 2020 - 23:36 'de eklendi ve 45.367 kez görüntülendi.

MHP’den Cumhur ittifakını sarsacak açıklama, FETÖ’nün siyasi ayağı araştırılmalı

MHP, İYİ Parti’nin FETÖ’nün siyasi ayağı araştırılsın önergesini AKP ile birlikte reddetmişti. Milliyetçi Hareket Partisi Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasını istedi.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, FETÖ’nün siyasi ayağının tespit edilememesinin vicdanları yaraladığını belirterek, “Yurtta Sulh Konseyinin askeri kanadı bellidir. Ancak sivil, siyasi ve bürokrasi kanadı henüz deşifre edilememiştir. Darbe girişimi başarılı olsaydı ülkeyi yönetecek olanlar kimlerdi bu sorunun cevabı bulunmalıdır” dedi.

FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞINA İLİŞKİN TARTIŞMAYI YENİDEN BAŞLATTI

ABC gazetesinde yer alan habere göre, MHP, 2018 yılında İyi Parti’nin “FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması” önergesine AKP ile birlikte ret oyu kullanmıştı. MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin tartışmayı yeniden başlattı. 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden geçen 4 yılda Türkiye’nin verdiği hukuki mücadeleyi Türkgün gazetesinden Kadir Yıldız’a anlatan Feti Yıldız şunları söyledi:

“BAŞTA YARGI VE EMNİYET OLMAK ÜZERE HESAPLAŞMAYA BAŞLADI”

“Türkiye’de FETÖ terör örgütünün başının talimatı ve teşviki ile 1980’lerin sonundan itibaren emniyet, yargı, TSK ve bürokrasiye sızma faaliyetleri başlatan FETÖ’cüler, 2000’li yıllarda yargı ve emniyet üzerinden büyük bir etki alanı oluşturdu. 30 yılı aşkın bir sürede elde ettikleri güç sayesinde 2010’dan itibaren paralel bir devlet gibi hareket etmeye başlayan FETÖ, kendilerine karşı çıkan kesimlerle başta yargı ve emniyet olmak üzere hesaplaşmaya başladı.

“BU ÇETE, DEVLET VE TOPLUM HAYATIMIZI SARMALAMIŞ”

Bu çete, devlet ve toplum hayatımızı sarmalamış, TSK, yargı, emniyet, kamu kurum ve kuruluşları, basın ve yayın organları, sosyal medya, üniversiteler ve eğitim kurumları, iş dünyası, siyaset kurumu ve siyasi partilere sızmıştır. Yargı alanı, FETÖ terör örgütünün en çok önem verdiği yapılanmalarından biri olmuştur. Örgüt mensubu hâkim ve savcılar, konumlarını bir silah gibi kullanarak yüz binlerce insanımıza telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaşatmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra 4 bin 500’ün üzerinde hâkim ve savcı meslekten ihraç edilmiştir.

“MİLLETİMİZİN VİCDANINI YARALAMAKTADIR”

Cumhuriyet Başsavcılıkları 100 binin üzerinde soruşturma yürütmüştür. Bugüne kadar açılan 289 darbe girişimi davasından 275’inde karar verildi, 14 dava ise halen devam etmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğünden 30 bin 615, Jandarma Genel Komutanlığından 5 bin 561 kişi olmak üzere emniyet ve jandarmada toplam 36 bin 176 kişi ihraç edilmiştir. Sona eren davalarda 4 bin 130 sanık hakkında mahkûmiyete hükmedilmiştir.

“SİYASİ VE BÜROKRASİ KANADI HENÜZ DEŞİFRE EDİLEMEMİŞTİR”

Bunların 1.315’i ağırlaştırılmış müebbet, 1.217’si müebbet, geri kalan 1.598’i ise süreli hapis cezasıdır. FETÖ’cüler ihanetlerinin ve döktükleri kanların hesabını vermekte, kararlar milletimizin vicdanını rahatlatmaktadır. Ancak siyasi ayağın halen daha tespit edilememesi ve ortaya çıkarılamaması vicdanları yaralamaktadır. Yurtta Sulh Konseyinin askeri kanadı bellidir. Ancak sivil, siyasi ve bürokrasi kanadı henüz deşifre edilememiştir. Darbe girişimi başarılı olsaydı ülkeyi yönetecek olanlar kimlerdi bu sorunun cevabı bulunmalıdır.”

İYİ PARTİ’NİN ÖNERGESİNİ REDDETMİŞLERDİ

İyi Parti tarafından TBMM Başkanlığı’na 19 Temmuz 2018’de sunulan FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti. Teklifin reddedildiğini İYİ Parti Grup Başkan Vekili Yavuz Ağıralioğlu sosyal medya hesabından duyurarak “FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasına dair verdiğimiz araştırma önergemiz Ak Parti oylarıyla reddedildi. Seçim meydanlarında atılan onca iftiranın hilafına iktidardaki arkadaşlarımızın bu tutarsızlığını da aziz milletimizin vicdanına havale ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

(Yeniçağ)

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN