İzmir Barosu: Yaşam, kardan değerlidir ve işçiler ” Ölüm ya da açlık” ikileminden kurtarılmalıdır. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

İzmir Barosu: Yaşam, kardan değerlidir ve işçiler ” Ölüm ya da açlık” ikileminden kurtarılmalıdır.

Bu haber 29 Mart 2020 - 17:09 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

İzmir Barosu yeni tip corona virüsü salgını karşısında hâlâ çalışmak zorunda olan işçilerin durumunu hatırlatarak ‘Yaşam, kârdan değerlidir’ başlıklı bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, “işçiler ‘ölüm ya da açlık’ ikileminden kurtarılmalıdır” denildi

Birçok işyerinin bala çalışmaya devam ettiğini ve çalışanların işe gelmeye zorlandığını hatırlatan İzmir Barosu yaptığı açıklamada, daha fazla kâr hırsıyla çalışmaya mecbur bırakılan işçilerin çok büyük bir tehdit altında olduğunu belirtti.

“İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesinde ifade edilen ‘Ciddi ve yakın tehlike’ kapsamındaki corona virüs salgını nedeniyle, ülke genelindeki tüm işyerlerinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması da yasal bir zorunluluktur” denilen açıklamada, corona virüsle mücadele sürecinde ciddi toplumsal tahribatları önlemek amacıyla toplu ve bireysel işten çıkartmaların yasaklanması istendi. 

‘İşçilerin fatura ve kredi borçları ertelenmelidir‘

Baro, tam bir sosyal izolasyonun sağlanması şu öneride bulundu: “Zorunlu işler hariç, tüm işçilerin iş güvenlikleri sağlanmak koşuluyla, en azından 30.04.2020 tarihine kadar ücretli izin uygulanmalıdır”

İşsiz kalan ve gelir kaybına uğrayan işçiler için işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırılmasını isteyen İzmir Barosu, “Tüm işçilerin fatura ve kredi borçları ertelenmeli, koruyucu ekipmana erişim gibi talepleri karşılanmalı, hem sosyal hakları hem de sağlıklı yaşam hakları korunmalıdır” açıklamasını yaptı

Açıklamanın tamamı şöyle;

Dünyada ve ülkemizde Covid-19 virüs salgınının hızla yayılması nedeniyle, salgınla temel mücadele yolu olarak sosyal izolasyon gösterilmiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen çalışması zorunlu olmayan birçok işyeri çalışmaya devam etmekte ve çalışanlarını işe gelmeye zorlamaktadır. Daha fazla kar hırsıyla çalışmaya mecbur bırakılan işçiler, çok büyük bir tehdit altındadır.

Kaldı ki, İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesinde ifade edilen “Ciddi ve yakın tehlike”  kapsamındaki Corona Virüs salgını nedeniyle, ülke genelindeki tüm işyerlerinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması da yasal bir zorunluluktur.

Bu nedenle Corona Virüsle mücadele sürecinde ciddi bir toplumsal tahribatı önlemek açısından, toplu ve bireysel işten çıkarmalar yasaklanmalıdır.

Tam bir sosyal izolasyonun sağlanması bakımından, zorunlu işler hariç, tüm işçilerin iş güvenlikleri sağlanmak koşuluyla, en azından 30.04.2020 tarihine kadar ücretli izin uygulanmalıdır.

Daha önce işsiz kalan ve gelir kaybına uğrayan işçiler için, işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı, tüm işçilerin fatura ve kredi borçları ertelenmeli, koruyucu ekipmana erişim gibi talepleri karşılanmalı, hem sosyal hakları hem de sağlıklı yaşam hakları korunmalıdır.

Daha fazla kar elde etme hırsı ile gerekli tedbirleri almayan ve işçilerinin yaşamını hiçe sayanlar için de, Türk Ceza Kanunu’na göre olası kastla öldürme ve diğer suçların gündeme geleceği unutulmamalıdır.

Unutmayın; yaşam, kardan değerlidir ve işçiler ” Ölüm ya da açlık” ikileminden kurtarılmalıdır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN