İstanbul Kent Savunması “işbirliği ve sosyal adalet çağrısı“ yaptı. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

İstanbul Kent Savunması “işbirliği ve sosyal adalet çağrısı“ yaptı.

Bu haber 22 Mart 2020 - 12:49 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

İstanbul Kent Savunması, korona virüsü salgını için 15 maddelik bir işbirliği ve sosyal adalet çağrısı yayınladı. Çağrıda “Şeffaflık yurttaşlık hakkımızdır” denildi; “Herkesin tablo hakkında doğru fikir sahibi olabilmesi için salgınla ilgili bilgilerin açık ve şeffaf biçimde paylaşılmasını talep ediyoruz” denildi.

İstanbul Kent Savunması, Türkiye’deki korona virüsü salgını hakkında 15 maddelik bir işbirliği ve sosyal adalet çağrısı yaptı. “Kriz herkesi etkilese de, maruz kaldığımız adaletsizlikler salgın günlerinde de hayatımızı eşitsiz biçimlerde etkiliyor ve hepimizin sağlığını tehlikeye düşürüyor” denilen çağrıda şeffaflık talep edildi; sosyal mesafe tedbirlerinin yol açacağı ekonomik kaybın tazmin edilmesi istendi.

Bildiride yer alan 15 madde şöyle:

‘ŞEFFAFLIK, YURTTAŞLIK HAKKIMIZDIR’

“Pandeminin ülkemizdeki gerçek durumu, hasta-ölüm sayıları ve yapılan test sayılarıyla ilgili şeffaflık, yurttaşlık hakkımızdır. Herkesin tablo hakkında doğru fikir sahibi olabilmesi için salgınla ilgili bilgilerin açık ve şeffaf biçimde paylaşılmasını, bu ortamda halkın haber hakkı için çalışan gazetecilere yönelik baskıların durmasını talep ediyoruz.

SAĞLIK PERSONELİNİN İHTİYAÇLARI AYRIMSIZ KARŞILANMALI’

“Tehlikeye en çok maruz kalan grupların başında gelen sağlık emekçilerinin güvende tutulması, kamu sağlığı için yaşamsaldır. Ön cephede salgınla mücadele eden sağlıkçıların mesleklerine kutsiyet atfedilerek, güvenlikleri sağlanmadan sahaya sürüldüklerinde, bir süre sonra hastalanıp hizmet veremedikleri başka ülkelerdeki deneyimlerle de sabittir. Ayrımsız tüm sağlık personelinin her türlü kişisel koruyucu ekipman ihtiyacının acilen karşılamasını talep ediyoruz.

SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN CAN GÜVENLİKLERİ SAĞLANMALI’

“Kriz derinleştikçe sağlık emekçilerinin üzerindeki baskının da artacağı şüphesizdir. Sağlık emekçilerine yönelik olası şiddet vakalarının önüne geçmek için can güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyoruz.

‘SAĞLIK EMEKÇİLERİ KRİMİNALİZE EDİLMEMELİ’

“Sağlık emekçilerinin mesleki yetkinlikle yaptıkları uyarıları kriminalize etmek için harcanan enerjinin, bu uzmanlara daha fazla kulak verilerek salgınla mücadele için kullanılmasını talep ediyoruz.

TEST, TANI VE TETKİK OLANAKLARI YAYGINLAŞTIRILMALI’

“Başta test uygulaması olmak üzere, tanı ve tetkik olanaklarının herkes için ayrımsız ve eşit biçimde yaygınlaştırılmasını ve erişiminin kolaylaştırılmasını talep ediyoruz.

‘HAPİSHANE, SIĞINMA KAMPLARI GİBİ YERLERDE ACİL TEST YAPILMALI’

“Yüksek risk gruplarını barındıran hapishaneler, huzurevleri, kimsesiz çocuk yurtları, kadın sığınma evleri, göçmen-sığınmacı kampları gibi toplu yaşam alanlarında barınanların acilen testten geçirilmesini, bu yerlerde temel sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasını talep ediyoruz.

‘AFAD VE KIZILAY GÖREVE ÇAĞRILMALI’

“Pandemiyle mücadelede kurumsal acziyet belirtileri görünmeye başlamışken, her türlü maddi imkâna ve lojistik donanıma sahip iki kurum olan AFAD ve KIZILAY’ın derhal göreve çağrılmasını ve yerel yönetimler dahil tüm kurumların eşgüdümle hareket etmesini talep ediyoruz.

‘SİYASİ AYRIMDAN KAÇINILIP TTB SÜRECE DAHİL EDİLMELİ’ 

“Pandemiyle mücadelede en etkili yöntemin siyasi irade göstermekten ve bütün kurumlarla ayrım göstermeksizin eşgüdümle çalışmaktan geçtiğini biliyoruz. Bu nedenle Türk Tabipler Birliği’nin daha fazla gecikmeden sürece dahil edilmesini ivedilikle talep ediyoruz.

ÜCRETLİ İZİN VERİLMELİ, İŞTEN ÇIKARMALAR SONLANDIRILMALI’

“Sosyal mesafenin yaşamsal olduğu bilinciyle, evde kal çağrılarının tüm yurttaşlar için uygulanabilir hale getirilmesi için, zorunlu iş kolları haricinde, kamu-özel sektör çalışanlarına ücretli izin verilmesini; işten çıkarmaların, zorunlu ücretsiz izin, zorunlu yıllık izin gibi uygulamalara son verilmesini talep ediyoruz.

‘ZORUNLU ÇALIŞANLARIN SAĞLIKLARI KORUNMALI’

“Zorunlu iş kollarında çalışma düzeninin ve saatlerinin çalışanların sağlıklarını koruyacak her türlü malzeme ve önlemle sürdürülmesini talep ediyoruz.

‘KONUT KİRALARI ERTELENMELİ, EV SAHİPLERİNİN ZARARLARI TAZMİN EDİLMELİ’

“Konut-kira ödemelerinde kiracıların haklarını gözeten uygulamaların yaygınlaştırılmasını, kira ödemelerinde erteleme sağlanmasını; geçimini sadece kirayla karşılayanları mağdur etmemek için bu sürede bu kişilerin zararlarının tazmin edilmesini talep ediyoruz.

FATURALAR VE KREDİLER ERTELENMELİ’

“Elektrik, su, doğalgaz, tüketici kredisi ve prim borçları gibi borçların ertelenmesini, pandemi süresince temel hizmetlerde hiçbir kesintiye gidilmemesini ve hatta temel hizmetlerin ücretsiz olmasını talep ediyoruz.

‘ŞİRKETLERE TAHSİS EDİLEN KAYNAKLAR SAĞLIK İÇİN KULLANILMALI’

“Pandemi sebebiyle işsiz kalan yurttaşların geçimlerinin güvence altına alınmasını, kentlerimizi ve doğamızı yağmalayan şirketlere tahsis edilen kaynakların yurttaşların sağlığı, iyilik hali ve geçimi için kullanılmasını talep ediyoruz.

‘SOKAK HAYVANLARINDAN BULAŞMADIĞI DUYURULMALI’

“Kentlerimizi paylaştığımız sokak hayvanlarının ve barınaklardaki hayvanların hayatını güvence altına alacak önlemler alınmasını ve covid – 19 virüsünün sokak hayvanlarından insanlara geçmediğinin her yerde duyurulmasını talep ediyoruz.

‘16 MART TARİHLİ SİT ALANI YÖNETMELİĞİ GERİ ÇEKİLMELİ’

“Doğal sit alanlarını turizm, madencilik vb. ekonomik aktiviteye açan yönetmelik 16 Mart 2020 tarihinde sessizce yayımlandı. Böylesine hayati bir dönemde, tüm toplum seferberlik halinde mücadele etmeye çalışırken, doğamızı yok edecek bu tür kâr odaklı yasal müdahalelerin gerçekleştirilmesinin yasaklanmasını, çıkanların geri alınmasını talep ediyoruz.”

(Gazeteduvar)