İlk vakadan sonraki 10 gün itibarıyla Türkiye’deki koronavirüs vaka artış hızı diğer ülkelere kıyasla nasıl? « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

İlk vakadan sonraki 10 gün itibarıyla Türkiye’deki koronavirüs vaka artış hızı diğer ülkelere kıyasla nasıl?

Bu haber 23 Mart 2020 - 23:28 'de eklendi ve 231 kez görüntülendi.

Türkiye’deki ilk koronavirüs vakası 10 Mart’ta teyit edildi. O tarihten bu yana toplam vaka sayısı 1200’ü aşarken, 30 kişi de hayatını kaybetti.

Bugün yapılan açıklamaya göre, yurt dışından gelen 11 bin 269 kişi farklı şehirlerdeki öğrenci yurtlarında karantina altında tutuluyor.

Dünyada şu ana kadar en fazla can kaybının görüldüğü ülke İtalya. Bu ülkede şu ana kadar 5 binden fazla insan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, İtalya’da ilk vaka, 31 Ocak günü iki turistte tespit edildi.

Yine aynı veriler, 22 Şubat’a kadar İtalya’daki vaka sayısının nispeten ülke dışından gelenlerle sınırlı tutulduğunu ancak Şubat ayı sonu itibarıyla virüsün yurtdışı teması olmayanlar arasında yayılmaya başlamasıyla hem vaka hem de can kaybının hızlı bir artışa geçtiği görülüyor.

Benzer bir durum İngiltere için de söz konusu. İngiltere’de de ilk vakanın ortaya çıktığı tarih 1 Şubat ve yine yurtdışı bağlantılı kişilerde görülüyor. Ancak Şubat sonundan itibaren yurtdışı bağlantılı olmayan ve ülke içinde yaşayan kişiler arasında yayılmasıyla birlikte hızlı bir artış göstermeye başlıyor.

İtalya’dan farklı olarak ise İngiltere’de vaka sayısının Mart başında 100’ü geçmesine rağmen, can kaybının daha geç tarihlerde ve daha düşük bir hızla başladığı görülüyor.

İran’da ise ilk vaka 20 Şubat’ta bildiriliyor ve 10 gün içerisinde hem vaka sayısının hem de can kaybının istikrarlı bir şekilde arttığı görülüyor.

(BBC)