Harvard’lı Türk Doktor : “İzolasyon toplumun bazı kesimine değil tamamına olmalı” « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Harvard’lı Türk Doktor : “İzolasyon toplumun bazı kesimine değil tamamına olmalı”

Bu haber 21 Mart 2020 - 22:51 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Harvard Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Doktor Furkan Burak, Corona test kiti eksikliği eleştirilerine katılırken Türkiye’nin bu konuda Amerika’dan daha iyi konumda olduğuna dikkat çekiyor:

“Türkiye ABD’den çok daha iyi durumda Test kiti açısından. Hala test yeterli yapılamıyor Amerika’da. Türkiye’nin elinde çok daha fazla test kiti var.”

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün açıklanan hızlı test kitlerini de değerlendiren Burak, bu testlerin güvenilirliklerinin daha az olduğunu ancak, semptom, maruz kalma, seyahat öyküsü gibi etkenler bir araya getirildiğinde ‘iyi bir tarama testi’ olabileceğini söylüyor.

“Havaalanı veya hastanede çalışan birinin bulaşıcılığı korkunç düzeyde”

Corona’yla ilgili dikkat çekici bilgilerden biri de taşıyıcı kişinin virüsün kendisine bulaştığında dair hiçbir belirti göstermemesine rağmen 14 gün boyunca çevresindekilere bunu bulaştırabilme ihtimali.

Dr. Burak’a göre, bu oran bazı sektörlerde çalışanlar için çok daha yüksek.

“Havaalanında hastanede çalışan birinin bulaştırıcılığı çok korkunç. Boyutlara bulaşabilir. İlk 5 gün semptomsuz, özellikle ikinci gün bulaştırıcılığı yükseliyor. Bu ciddi bir risk. Zaten toplumu asıl tehdit eden bu.”Harvard Tıp Fakültesi doktoru, Corona sağlığı ile mücadele insanlığın en büyük ihtiyacının ‘zaman’ olduğunu düşünüyor:

“Zaman kazanmamız gerekiyor mevcut ilaçları denemek, hastaneye gelen hasta sayısını azaltıp sağlık personelini kaybetmemek için, ölüm sayısını minimumda tutmak için. İzolasyonu becerebilen toplumlar erken kurtulacak, beceremeyenler çok uzun süre mücadele edecek. Enfeksiyon durumlarında toplumun bir kısmı evde durup diğeri dışarıda devam ediyorsa bir çuval inciri berbat ediyor.”

“Üç hafta evinde duran biri bilsin ki hayat kurtarıyor”

Corona hakkında görüş bildiren tüm doktorlar gibi Dr. Mehmet Furkan Burak da ‘evde kal’manın ve sosyal izolasyonun bu hastalıkla mücadele hayati bir role sahip olduğunun altını çiziyor: ‘‘Sosyal izolasyon toplumun yaşlı ve hasta astım gibi genç hastalar. Siz hiç semptomsuz geçirebilirsiniz. Ben şu anda dışarıda dolaşarak taşıyıcılığımı sürdürüyorum. İnsan hissetmediği üzerine aksiyon alması zor. Yaratılışı gereği. Burada her şeyi devletten beklemeden herkesin kendini izole etmesi lazım ki rakamlar sağlık personelinin mücadele edebileceği düzeyde kalsın. İki üç hafta evinde duran biri bilsin ki dışarıda birilerinin hayatını kurtarıyor.’’