Gürsel Tekin: 1.177 TL olarak ödeneceği açıklanan ücretsiz izin aylığı neden 545 TL olarak ödenmiştir.? « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Gürsel Tekin: 1.177 TL olarak ödeneceği açıklanan ücretsiz izin aylığı neden 545 TL olarak ödenmiştir.?

Bu haber 12 Mayıs 2020 - 14:36 'de eklendi ve 2.262 kez görüntülendi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “salgın günlerinde “kısa çalışma ödeneği” ve “ücretsiz izin” adı altında emekçilerin maaşını açlık sınırının oldukça altına indiren AKP iktidarına sonunda AKP’li isimler bile isyan etti.” dedi

Tekin, Akyazı Gençlik Kolları Başkanı Kemal Akyüz kardeşimi kutluyorum. kısa çalışma ödeneğinin geç ödenmesine tepki göstermesini de çok önemli buluyorum. Genç kardeşimiz, “böyle bir dönemde şart mı aranır” diyerek aynı zamanda milyonlarca emekçinin de feryadı olmuştur. Aynı zamanda AKP Gazipaşa eski İlçe Başkanı Sait Yılmaz’da, “İnsanoğlunun üzerinde bir korku imparatorluğu kurup insanları modern kölelere çevirmek istiyorlar” açıklaması da çok önemlidir. Kendisini de kutluyorum. dedi

Tekin açıklamasında şu hususlara yer verdi;
Bilindiği üzere, 18 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek birçok iş yeri zorunlu olarak kapatıldı. Bu işyerlerinde çalışan milyonlarca işçiye de ‘’Kısa Çalışma Ödeneği’’ ve ‘’Ücretsiz İzin Ödeneği’’ verileceği duyurulmuştu. Ancak yüz binlerce çalışan hala paralarını alamadı.

İktidar, maske dağıtımında olduğu gibi kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin konusunda da çuvalladı. Ücretsiz dağıtıldığı iddia edilen maskeler sonradan nasıl parayla satılmaya başlandıysa bu ödemeler de sanki bir lütufmuş gibi sunuluyor. Oysa işçilerin eline geçen bu para, İşsizlik Sigortası Fonu’nda işçilerden kesilen birikimlerden oluşuyor. Işsizlik Sigortası Fonu’nu yıllardır büyük patronlara ‘teşvik’ olarak peşkeş çeken iktidar, sıra kısa çalışma ödeneğini hak sahiplerine ödemeye geldiğinde ‘mal bağışlıyormuş’ gibi davranıyor. Artık şart aramaktan vazgeçin ve bir ana önce emekçilerin paralarını ödeyin. İnsanlar korona virüsten değil açlıktan ölecekler” dedi ve şu soruları meclis gündemine taşıdı.

1.765 TL olarak ödeneceği duyurulan kısa çalışma ödeneği, neden 1.561 TL’ye kadar düşmüştür?
15 Mart’tan bu yana ücretsiz izne çıkarılmış olan işçilere sadece 545 TL ödemek Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışır mı?
1.177 TL olarak ödeneceği açıklanan ücretsiz izin aylığı neden 545 TL olarak ödenmiştir?
Tüm müracaatta bulunulan çalışanlara, kısa çalışma ödeneğinin verileceği duyurulmasına rağmen çalışanlar neden hala bu haktan yararlanamıyor? 
Kendi yandaşlarınızı dahi isyan noktasına getiren kısa çalışma ödeneği “şartlarından” ne zaman vazgeçmeyi düşünüyorsunuz?

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN