Gebze CHP İlçe Başkanından ‘Halepçe’ mesajı. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Gebze CHP İlçe Başkanından ‘Halepçe’ mesajı.

Bu haber 16 Mart 2020 - 16:40 'de eklendi ve 303 kez görüntülendi.

Saddam Hüseyin’in 16 Mart 1988’de Halepçe’de düzenlediği kimyasal saldırıda binlerce insanın ölümüne neden olurken, görüntüler 32 yıl sonra bile insanlığın içini hala ilk günkü gibi acıtıyor..

insanlık tarihinde sivilleri hedef alan en büyük kimsayal saldırı olarak tanımlanan Halepçe Katliamı’nın 32. yıl dönümü…

Gebze CHP İlçe Başkanı Gökhan Orhan Halepçe ile ilgili sosyal medya platformunda şu açıklamayı yaptı;

Bugün insanlık tarihinin en büyük kimyasal saldırısı olarak kayıtlara geçen, yıllardır kanayan yaramız olan “elma kokulu ölümler” Halepçe Katliamının 32. yıldönümü.

Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak birlikleri Önce hava bombardımanı, ardından topçu atışı başladı. Ancak Halepçe sakinleri çok korkmadı. Saldırıyı yıllardır süren savaş nedeniyle, artik yaşamlarının bir parçası olarak algıladı. Evlerine ve sığınaklara girdiler. Ancak Irak Ordusunun taktiğinden haberdar değillerdi. Irak ordusu önce bölgeyi konvansiyonel silahlarla bombalayarak camların kırılmasını sağladı. Bununla ikinci harekatın önünü açtı. Sonra da kimyasal bombalar devreye girdi. Camlar kırıldığı için içeri kaçanlar da zehirli gazlardan kurtulmadı. İkinci bombardıman başladığında ortaya keskin bir koku yayıldı. Hayatta kalanların çoğunun elma kokusu” dediği kokuya kimse anlam veremedi. Verecek zaman da kalmadı zaten. Kokuyu genizlerinde hissedenler birer birer ölmeye başladı. Hem insanlar, hem hayvanlar…

Süleymaniye Ovası’nda resmi olarak beş bin ölü yedi bin yaralı..

Savaşın iyisi, barışın kötüsü olmaz. Soykırımın 32. yılında hayatını kaybedenlere Allah’ tan rahmet diliyor, katliamı lanetliyoruz.