Dünya Sağlık Örgütü (WHO)Temsilcileri,CHP Genel merkezinde sunum yaptı. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)Temsilcileri,CHP Genel merkezinde sunum yaptı.

Bu haber 18 Mart 2020 - 17:27 'de eklendi ve 176 kez görüntülendi.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye World Health Organization Turkey Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Dr. Ali Irshad Shaikh ve Prof. Dr. Toker Ergüder’den oluşan heyeti CHP genel merkezini ziyaret etti.


Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunum gerçekleştiren heyet ,yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

-Teknik bilgilendirme yaptık. Özellikle bu virüsün yeni bir virüs olduğu konusu üzerinde durduk. Bu virüsün küresel ve bölgesel olarak daha önce eşi ve benzeri görülmemiştir. Uluslararası Sağlık Tüzüğü gereğince Türkiye dahil, bütün ülkeler karşılıklı bilgi paylaşımı kapsamında en son bilimsel gelişmelerin paylaşılması konusunda üzerine düşeni yapıyor.

-Vakaların yüzde 90’ı dört ülkede bulunuyor. Salgınla başarılı olmak için tüm toplumların işbirliği yapması gerekiyor ve bu kapsamda Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ile sürekli temas halindeyiz. Salgının ne kadar süreceğini kestirmek çok zor. DSÖ, tüm şüpheli ve şüphelilerle temas eden kişilerin test edilmesini, kaynakların en uygun durumda kullanılması anlamında herkese test yapılmasını tavsiye etmiyor.

-Türkiye’de şu an halihazırda 100’den az vaka var. Ancak diğer ülkelerin yaşadıklarından bizim de çıkarttığımız dersler mevcut. Şu an salgın durumunda olduğumuz için Türkiye ve komşu ülkelerde vakaların artacağını söylemek mümkün. Sağlık Bakanlığı, gerekli önlemleri alıyor. Bunun yanında kısıtlama önlemleri de alınmalı ki virüsün hızlı artışı önlensin.

-Virüse karşı değişik tedavi yöntemleri kullanılıyor ancak WHO’nun virüse yönelik özel bir tedavi yönteminin bulunmuyor. Farklı ülkelerde kullanılan ilaçlar, test ve deneme aşamasında. O yüzden şu anda WHO olarak ‘bu ilaç kullanılabilir’ şeklinde öneri verebileceğimiz durumda değiliz.”