DİSK: İşçiler arasında Covid-19 pozitif vaka oranı Türkiye ortalamasının üç katı! « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

DİSK: İşçiler arasında Covid-19 pozitif vaka oranı Türkiye ortalamasının üç katı!

Bu haber 21 Nisan 2020 - 0:05 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

COVID-19 VE DİSK RAPORU-2: ÖZET BULGULAR

-17 Nisan 2020 itibariyle Covid-19’un DİSK üyeleri arasındaki etkilerine ilişkin aşağıdaki özet bulgular tespit edilmiştir.

-DİSK üyeleri arasında Covid-19 pozitif vaka oranı Türkiye ortalamasının 3 katıdır. DİSK üyeleri arasında pozitif vaka oranı binde 2,8 iken, Türkiye ortalamasında Covid-19 pozitif vaka oranı binde 0,9’dur.

-Covid-19’un yarattığı sağlık ve sosyal risklerden 60 binden fazla DİSK üyesinin doğrudan etkilendiği saptanmıştır.

-17 Nisan 2020 tarihi itibariyle 4 DİSK üyesi Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

-DİSK üyesi işçilerin en az 378’inin Covid-19 testi pozitif çıkmıştır.

-Covid-19 sebebiyle karantina altında olan DİSK üyesi ise en az 646

kişidir.

-Covid-19’a yakalanan 68 DİSK üyesi virüsü yenip iyileşmiştir.

-DİSK’in örgütlü olduğu üretime ara veren veya üretimini durduran işyeri sayısı 48, kapsadığı DİSK üye sayısı ise 12 bin 446’dır.

-DİSK üyesi sendikaların örgütlü olduğu 11 işyerinde çalışmaktan kaçınma hakkı kullanılmıştır. Çalışmaktan kaçınma hakkını kullanan üye sayısı en az bin 249 olmuştur.

-DİSK’in örgütlü olduğu işyerlerinin en az 112’si kısa çalışma ödeneğine başvurmuştur, başvuruların kapsadığı işçi sayısı 30 bin 785 iken başvurusu onaylanan işyeri sayısı 49, kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak DİSK üye sayısı ise 11 bin 21’dir.

-DİSK’in örgütlü olduğu 66 işyerinde evden çalışmaya geçilirken, evden çalışma uygulamasının kapsadığı DİSK üye sayısı 5 bin 981 olmuştur

YÖNTEM VE AÇIKLAMALAR

Covid-19’un çalışma yaşamı ve işçiler üzerinde ciddi sonuçlar doğurduğu ve doğurmaya devam edeceği biliniyor. Zorunlu ve acil işler dışında üretimin durdurulmaması, “Türkiye evde kal” kampanyaları yapılırken işçilerin zorla işe yollanması işçileri salgınla karşı karşıya bırakıyor. İşçiler iş ve geçim kaygısı nedeniyle virüsün yaratacağı risklerle baş başa çalışmaya zorlanıyor.

Öte yandan Covid-19 ekonomiyi doğrudan etkiliyor. Salgın ekonomide ciddi daralmalara, işçiler için iş ve gelir kaybına yol açmakta, işçilerin hem sağlığını hem de iş ve gelirini tehdit etmektedir.

Mart ayı sonu itibariyle ayında işsizlik sigortası başvurularının 221 bine, kısa çalışma ödeneği başvurularının 2,7 milyona ulaşması salgının yarattığı iş kaybının sadece ilk dalgasıdır. Koronavirüsle mücadele halk sağlığı açısından ciddi önlemler gerektirirken, sosyal ve ekonomik açıdan da kapsamlı ve bütünsel önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Covid-19’un halkın sağlığı üzerinde yarattığı yıkım kadar, sosyal ve iktisadi açıdan yaşanan sonuçlarının da izlenmesi önemlidir. Salgının özellikle işçilerin işi ve geliri üzerindeki etkilerinin ölçülmesi yaşamsal önem taşımaktadır.

Raporun bütünü İçin linki tıklayınız: http://disk.org.tr/wp-content/uploads/2020/04/Covid-19-DISK-Durum-Raporu-2-20-Nisan-2020.pdf

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN