CHP Koronavirüs İzleme Kurulu kurdu. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Koronavirüs İzleme Kurulu kurdu.

Bu haber 13 Mart 2020 - 17:29 'de eklendi ve 205 kez görüntülendi.

CHP, 13 Mart sabahı itibariyle Türkiye’de iki, dünya genelinde 128 bin vakanın görüldüğü, dünya genelinde 4 bin 721 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel salgın ilan ettiği Koronavirüs konusunda bir İzleme Komitesi kurdu.

Koronavirüs salgınının Türkiye’de de görülmesinin ardından, CHP Koronavirüs Salgınını İzleme Komitesi’ni kurdu. 16 doktor, 5 eczacı, 1 dişhekimi milletvekili ile birlikte, Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi’nde görev yapan İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi milletvekillerinden oluşan Komite, ilk toplantısını 11 Mart Çarşamba günü Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığında gerçekleştirdi. Komite’nin Sekreteryası’nı Aykut Erdoğdu, Selin Sayek Böke ve Tekin Bingöl yürütecek.

Komite Başkanlığı’nca yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

CİDDİYE ALINMASI İLE PANİK YARATILMASI ARASINDA İNCE BİR ÇİZGİ VAR

“Komite, koronavirüsü Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel bir salgın hastalık olarak tanımladığı bir süreçte, Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu otoritelerince alınan tedbirlerin ve yapılan müdahalelerin izlenmesi, konuya bilimsel yaklaşım başta olmak üzere kamuoyunun doğru, şeffaf ve hızlı bilgilendirilmesinin takip edilmesi amacıyla kurulmuştur. Ülkemizdeki siyasi kutuplaşma göz önüne alındığında doğru bilgilendirilme ve krizin doğru yönetimi noktasında ortaya çıkabilecek endişeler ile bazı tedbir ve yaklaşımların kategorik olarak reddedilmesi gibi yaklaşımların önüne geçilmesi gerektiği açıktır. Konunun ciddiye alınması ile panik yaratılması arasında ince bir çizgi bulunmaktadır. Bu konuda bilimsel tedbirler alınmalı, hızlı, şeffaf ve doğru bir iletişim kurulmalı, süreç siyasallaştırılmamalıdır. Komitenin ilk toplantısında, komitenin düzenli aralıklarla toplanması, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile iletişimi sürdürmesi, Bilim Kurulu’nun aldığı kararların hızlı ve doğru biçimde hayata geçirilmesini takip etmesi, dünyadaki iyi ve kötü örnekler ile salgının diğer ülkelerdeki seyrini takip etmesi kararlaştırılmıştır. Toplantıda salgının önlenmesi amacıyla vatandaşların ihtiyaç duyacağı malzemelerin üretimi ve tedariği ile krizden fırsatı dönüştürme arayışları konusunda kamu otoritelerinin aktif rol oynaması gerektiği vurgulanmıştır.

İKİNCİ TOPLANTI 17 MART SALI GÜNÜ

Partimizce yönetilen 11 büyükşehir belediyesi başta olmak üzere tüm belediyelerde hastalığın yayılmasının önlenmesi için gerekli hijyenik tedbirlerin alınması noktasında işbirliği yapılması kararı alınan toplantıda, partimizce yönetilen belediyelere gelen turist sayısının da yüksekliği göz önüne alındığı yerel yönetimlerin salgının yayılmasını önlemede üzerine düşecek görevleri yerine getirmesi kararı alınmıştır. Ayrıca Merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasında sıkı bir koordinasyon sağlanmalı, yerel yönetimlerin illerinde salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla alacakları tedbirlerin finansmanı amacıyla merkezi yönetim bütçesinden hızla kaynak aktarılması önerilmiştir.

Komite, Sayın Genel Başkanımız ve Partimiz adına açıklama yapacak kişileri düzenli olarak bilgilendirme, kamuoyunda panik yaratacak söylemden uzak durma, Sağlık Bakanlığı ve diğer yetkilileriyle iletişim kanallarını açık tutma kararı almıştır. Komitede üyelerin uzmanlık alanlarına göre görev dağılımı yapılmış olup, Komitenin ikinci toplantısı 17 Mart Salı günü gerçekleştirilecektir.”