Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Osterholm: “Koronavirüsle mücadelede dokuz turluk bir oyunun ikinci turundayız” « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Osterholm: “Koronavirüsle mücadelede dokuz turluk bir oyunun ikinci turundayız”

Bu haber 24 Nisan 2020 - 8:43 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Osterholm: “Koronavirüsle mücadelede dokuz turluk bir oyunun ikinci turundayız”

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Minnesota Üniversitesi çatısı altındaki Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kuran bulaşıcı hastalıklar uzmanı Michael Osterholm, neredeyse on bir yıldır küresel bir salgın olasılığına dikkat çekmeye çalışıyordu. Osterholm’a göre, bugün mücadele etmeye çalıştığımız koronavirüs, en az 1918’de 50 milyon insanın hayatına mal olan ve İspanyol gribi olarak anılan salgın kadar bulaşıcı.

Osterholm, New America adlı düşünce kuruluşu tarafından internet üzerinden düzenlenen bir etkinlikte CNN Ulusal Güvenlik Araştırmacısı Peter Bergen’in koronavirüs salgını hakkındaki sorularını yanıtladı.

Söyleşide ön plana çıkan soruların ve Dr. Osterholm’un bu sorulara verdiği yanıtların çevirisini sizinle paylaşıyoruz. Tamamını buradan dinleyebilirsiniz.

Dr. Michael Osterholm: Koronavirüsün bulaşma yolları hakkında daha detaylı bilgi sahibi oldukça, bu virüsün en az 1918’deki grip salgını kadar, hatta belki ondan daha tehlikeli olduğuna dair düşüncelerim pekişiyor. Bu, salgının 1918’deki salgınla tıpatıp aynı şekilde ilerlemesi anlamına gelmiyor. Koronavirüs vakalarının görüldüğü bu ilk halka, virüsün önümüzdeki 16 ila 18 aylık dönemdeki, dikkat edilmesi gereken ve ısrarcı dolaşımının ilk halkası olabilir.

Sonraki dalgalar 1918’deki salgının bahar ve kış dönemlerinde belli aralıklarla yükselişe geçmesine benzer bir şekilde büyüyebilir mi? Bunu kesin olarak bilemeyiz. Kesin olan bir şey varsa o da şu: Koronavirüs vaka sayısında herhangi bir düşüş gözlemek, virüs nüfusun yüzde 60’ına hatta yüzde 70’ine bulaşmadan mümkün olmayacak.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede şu an bulunduğumuz noktayı anlatmak istediğimde hep Winston Churchill’in bir sözü geliyor aklıma: “Bu son değil. Sonun başlangıcı bile değil ama başlangıcın sonu olabilir belki.” Şu anda koronavirüsle mücadelede bulunduğumuz nokta da tam olarak bu. Dokuz turluk bir oyunun ikinci turunda olduğumuzu söyleyebiliriz. Önümüzdeki aylarda, halihazırda salgından fazlasıyla etkilenen bazı kentlerde şimdikinden çok daha fazla sayıda koronavirüs vakası görülmesi olasılığına karşı hazırlıklı olmalıyız. 

Asya ülkelerinde alınan önlemlere bakınca insanlar, birkaç ay boyunca “Çin, Singapur ya da Japonya’da olduğu gibi önlemler alırsak salgını kontrol altına alabiliriz” diye düşündü. Bugün gelinen noktada insanlar bu kapsamlı, hatta bazılarımızın “aşırı” olarak da niteleyebileceği önlemlerin etkilerini kaybetmeye başladığını fark ediyor. 

Röportajın tamamı İçin tıklayın:

Medyascope.tv Özge Çakır 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN