BM Raporu: Hiç bir ülkede kadın erkek eşitliği yok « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

BM Raporu: Hiç bir ülkede kadın erkek eşitliği yok

Bu haber 08 Mart 2020 - 22:28 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi.

Rapordan: Dünya nüfusunun üçte biri erkeklerin eşini dövebilceğini düşünüyor. Kadın liderlerin sayısı azaldı. İş dünyasında eşitlik yok. Elinin hamuru ile erkek işine karışmak sözü, tarih olmaktan çok uzak.

Birleşmiş Milletler‘in (BM) son raporu, tüm dünyada kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliği bir kez daha gözler önüne serdi. “Elinin hamuru ile erkek işine karışmak” ya da “erkek Fatma” gibi deyimlerin rafa kaldırılmadığını işaret eden Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) raporuna göre dünya nüfusunun hala yüzde 90’ı kadınlara önyargılı yaklaşıyor.

UNDP, 75 ülkede siyaset, iş ve eğitim gibi alanlarda kadınlara yönelik ön yargıların incelendiği ”Toplumsal Cinsiyet Sosyal Norm Endeksi” adlı yeni raporunu açıkladı.

Kadınların yarısı da erkeklerin daha iyi lider olacağını düşünüyor

Euronews‘in aktardığına göre, dünyadaki kadın ve erkeklerin yarısı, erkeklerin daha iyi siyasetçi ya da lider olacağına inanıyor. Yüzde 40’tan fazla bir kesim ise erkeklerin iş hayatında daha iyi yönetici olduğu ve erkeklerin bir işi kadınlardan daha fazla hak ettiği görüşünü paylaşıyor.

Kadın liderler beş yıl önceye göre daha az

Rapora göre, dünya genelinde yüzde 28’lik bir kesim ise bir erkeğin ”eşini dövebileceğini” düşünüyor. Rapora göre dünya genelinde hiçbir ülkede cinsiyet eşitliği bulunmuyor.

Ayrıca raporda kadın liderlerin sayısının beş yıl öncesine göre daha az olduğuna da işaret ediliyor. 2014 yılında 193 ülkeden 15’inin devlet ya da hükümet başkanı kadınken bugün sadece 10 ülke kadın liderler tarafından yönetiliyor.

Dünya genelinde kadın parlamenterlerin oranı ise sadece yüzde 24. En fazla kadın parlamenter yüzde 31 ile Latin Amerika ve Karayipler‘de, en az kadın parlamenter ise yüzde 17 ile Güney Asya ülkelerinde bulunuyor.

BM’nin raporunda, iş gücü piyasasında da kadınlara erkeklerden daha az ödeme yapıldığına ve kadınların üst düzey pozisyonlara gelme oranının erkeklere göre daha düşük olduğuna dikkat çekiliyor. 

(Yeşil gazete)