Sanatçılardan Pınar Fidan hakkında… Haydar Ergülen: ‘İncinsen de incitme! diyen bir hünkarın yoludur Alevilik. Mazlum Çimen :Yeter artık. Eleştiri, tepki tamam ama bu Kin, nefret, linç nedir? Biz kötü olamayız… Tolga Sağ: Kendisinin böyle bir sonuç doğuracağını algılayamadan bir hata yaptığı kanaatindeyim. « Kocaeli Gerçek

SON DAKİKA

CHP Heyet Başkanı Tekin Bingöl : Nemrut’u ranta açmayın, yandaşa peşkeş çekmeyin!

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor.

3. SAYFA, DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

3. SAYFA, EĞİTİM, EKONOMİ, Genel, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

Sanatçılardan Pınar Fidan hakkında… Haydar Ergülen: ‘İncinsen de incitme! diyen bir hünkarın yoludur Alevilik. Mazlum Çimen :Yeter artık. Eleştiri, tepki tamam ama bu Kin, nefret, linç nedir? Biz kötü olamayız… Tolga Sağ: Kendisinin böyle bir sonuç doğuracağını algılayamadan bir hata yaptığı kanaatindeyim.

Bu haber 19 Mart 2020 - 18:47 'de eklendi ve 224 kez görüntülendi.

Pınar Fidan’a Aleviler ile ilgili ‘esprileri’ nedeniyle soruşturma

Stand up gösterisinde Aleviler için kullandığı ifadeler nedeniyle büyük tepki toplayan Pınar Fidan, kendisinin de Alevi olduğunu ve ironi yapmak isterken yanlış anlaşıldığını söyledi. Fidan’a tepki gösterenler bu açıklama ve özürden sonra, hukuki takibata gerek olmadığını savundu. Savcılık ise soruşturma açıldığı duyuruldu.

Stand up gösterisi yapan Pınar Fidan’ın Aleviler hakkındaki ifadelerinin yer aldığı videonun sosyal medyada yayılması ve yoğun tepkilerin ardından savcılık soruşturması başlatıldığı açıklandı. Fidan, soruşturma başlatılmadan önce tepkiler üzerine açıklama yapıp Alevi olduğunu ve ironi yapmak istediğini anlatmıştı.

“Tuz-Biber” adlı stand up gösterisi yapan Fidan’ın, “Hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin” gibi Madımak göndermesi de yaptığı esprilerin yer aldığı video üzerine ‘nefret suçu’ işlediği yönünde tepkiler oluştu. Fidan’ın ifadeleri şöyleydi:

VİDEODAKİ İFADELER

“Siyasilerle ilgili şeyler paylaşıyor. Finlandiya Başbakanı işe metro ile gidiyormuş galiba ‘asıl cennete gidecekler bunlar, bizim ülkemizdeki siyasiler cehennemlik’ bunu söyleyen de bir yadan Alevi. Yani hiçbir şey yapmadan cennete gideceğini sanan insan. Bir de başkalarına böyle yargı dağıtıyor. Hani arada böyle haberler okuyorum cemevine saldırıda bulunulmuş. Bakın böyle haberler oluyor sık sık gazetelerin üçüncü sayfalarında ‘bilmem neredeki cemevine saldırıldı’ ama hiç Alevi kaybetmiyoruz. Çünkü boş, Alevi yok. Bir şey yapmamız gerekmiyor, saldırganlar cemevine Alevilerden daha çok gidiyor. Bunun anlaşılması lazım, çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var.”

ÖZÜR DİLEDİ: BEN DE ALEVİYİM

Bunun üzerine Fidan sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Merhaba arkaaşlar. Uğraşmak istemedim başta ama bu kadar kişi tarafından yanlış anlaşıldığı için bir kere buradan açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi yaparak anlatıyorum. Mizah, dalga geçmek ya da küçümsemek için değil, eleştirmek için yaptığımız bir şey. İnsanların genel düşüncelerini taklit ederek aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum. Önemi yok ben aleviyim ve Alevi düşmanı olduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyorum ama hepimiz için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı için de yanlış anlaşılmış olabilir, orada Alevi diye bahsettiğim kişi de dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim.”

TOLGA SAĞ: CEZASINI YETERİNCE ÇEKTİ

Fidan’ın bu açıklamasına karşın tepkiler sürerken, hukuki takibatın gerekmediği yönünde yorumlar da yapıldı. İlk etapta “Bu soytarıyı iyi tanıyın. Adı Pınar Fidan. Ağzından pislik dökülüyor, aşağılık esprilerini komik sanıyor” diye tepki gösteren sanatçı Tolga Sağ, daha sonra “Ben de kendisinin böyle bir sonuç doğuracağını algılayamadan bir hata yaptığı kanaatindeyim. Bence gereken mesaj verilmiştir. Dava açılmasını uygun görmüyorum çünkü bence cezasını yeterince çekti” diyerek hakaret ve tehditler konusunda uyarıda bulundu.

Şair Haydar Ergülen, Hacı Bektaş-ı Veli’nin “İncinsen de incitme” düsturunu hatırlatarak, Fidan’ın linç edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Eski CHP Milletvekili Hüseyin Aygün de, Fidan’ın özür dilemesinin yeterli olduğunu söyleyerek dava açılmamasını istedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, Pınar Fidan’ın Alevi olduğunun aslında videoda da anlaşıldığını, esprisinin incitici olduğunu ancak hukuki takibatın yersiz ve ölçüsüz olacağını savundu.

Sanatçı Mazlum Çimen de sosyal medyadaki linç girişimini eleştirerek “Biz kötü olamayız. Kimsenin böyle bir tasarruf hakkı yok. Yeter” diye tepki gösterdi.

Buna karşın,Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Pınar Fidan hakkında soruşturma başlatıldı. Başsavcılığın, ‘konunun her yönüyle araştırılması için güvenlik güçlerine talimat verdiği’ açıklandı.

(Duvar)